Визначення акне. Що таке акне.
Акне (acne) – це хронічне шкірне захворювання запального характеру. Надлишок себуму та відмерлі клітини рогового шару шкіри є основними провокаторами акне. Закупорка волосяних цибулин призводить до сприятливого середовища для розмноження бактерій у сальній залозі. Тому акне розглядають як захворювання сальних залоз.
Як проявляється акне?
Оскільки акне це запальне захворювання шкіри, то основним проявом його є вугрі.
Залежно від виду акне та стадії запалення, вугрові висипання можуть виглядати у вигляді:
- папул – червоних прищиків без вмісту;
- пустул – запальний елемент із вмістом (гнійнички).
Комедони: білі та чорні точки на обличчі
Висипання можуть зустрічатися на обличчі та на тілі. До не запальних елементів жирної шкіри відносять відкриті та закриті комедони.
- Чорні крапочки на шкірі – це відкриті комедони
- Вони являють собою окислене киснем повітря шкірне сало. Це варіант норми для жирної шкіри. Відкриті комедони зустрічаються в так званій Т-зоні (чоло і ніс), де знаходиться найбільша кількість сальних залоз. Відкриті комедони є суто естетичною проблемою, оскільки відтік сала із залоз не порушений і без запалення.
- Закриті комедони
- Це білі крапочки на шкірі без почервоніння (запалення). Це скупчення шкірного сала у сальній залозі, яке не може вийти на поверхню. Тому закриті комедони є показанням до чистка обличчя.
Період статевого дозрівання є пусковим моментом до проявів акне. Це з гормональної перебудовою організму і переважанням чоловічих статевих гормонів. Однак висипання акне можуть зустрічатися і у старшому віці – акне тарду.
Питань, які допомагають докладно розібратися з таким запальним захворюванням шкіри, чимало причин, симптомів, лікування акне. Щоб усунути дане захворювання, важливо розуміти через що воно виникло, як його лікувати і, наприклад, який вибрати пілінг при акне, як доглядати за шкірою після лікування. Про все докладніше зараз розповімо.
Причини появи акне
Основною причиною акне є зміна гормонального фону з переважанням активності чоловічого статевого гормону тестостерону. Рідко трапляється абсолютне збільшення гормону, яке можна виявити за допомогою аналізів. Найчастіше це відносне переважання тестостерону над жіночими статевими гормонами, яке не виявляється лабораторно, тобто аналізи в нормі.
Чоловічі статеві гормони збільшують вироблення шкірного сала та його густоту, але це ще не причина для появи висипів. Утруднення відтоку шкірного сала із сальної залози на поверхню шкіри є пусковим моментом у появі висипань. Нагромадження клітин у гирлах сальних залоз і підвищення густоти сала, ускладнює його відтік. Шкірне сало починає накопичуватися в сальній залозі. Утруднення доступу повітря у “закупореній” сальній залозі створює сприятливі умови для розмноження бактерій P. acne. Це призводить до утворення запальних елементів акне.
Провокуючі фактори пов'язані з харчуванням, способом життя та особливостями догляду за шкірою можуть призводити до загострень та появи висипів. Таким чином, висипання акне виникають в результаті:
- порушений ліпідний обмін (обмін речовин)
- захворювання шлунково-кишкового тракту
- неправильно підібрана косметика та/або неправильний догляд за шкірою
- порушення гормонального фону
- гіперкератозу (потовщення рогового шару)
- генетична схильність до акне
Порушення дієти та акне
Цікаво, що дієта та акне також пов'язані між собою. Нерідко причиною акне є неправильне харчування, а саме – переважання в раціоні молочних продуктів та цукру.
Дієта не вилікує акне, але збалансоване харчування дозволить швидше впоратися з проблемою висипань і закріпити довгостроковий позитивний результат лікування.
Як визначити: діагностика акне
Діагностика та вибір тактики лікування акне проводиться на підставі клінічних даних. Виходячи з результатів діагностики та ступеня тяжкості акне лікар обирає тактику лікування. Виявлення основних причин появи висипань акне дозволить підібрати правильне лікування, тому краще звернутися до фахівця, а не експериментувати з лікуванням самостійно.
"Прищі" на обличчі або тілі у вигляді висипань акне (гнійничків, горбків, комедонів) діагностуються на основі:
- кількості та наявність запалення у прищиках;
- вивчення менструального циклу та виявлення його порушення (ознак гіперандрогенії тощо);
- результатів аналізів (рівня тестостерону, кількості різних інших гормонів, тесту на сприйнятливість до глюкози та інше)
- наявності чи відсутності ендокринних захворювань (щитовидної залози, аменореї, ожиріння тощо)
- експертної консультації гінеколога, ендокринолога та, за необхідності, інших фахівців
Які бувають ступені акне
Виділяють 4 ступеня тяжкості акне. Ступінь тяжкості перебігу акне визначає тактику лікування та вибір методик лікування.
- Легкий
- Характеризується наявністю відкритих та закритих комедонів без ознак запалення. Періодично трапляються поодинокі висипання.
- Середній
- Переважають запальні елементи акне. Переважно розташовуються на обличчі.
- Виражений
- Запальні елементи у великій кількості, формуються вузли та кісти. Крім обличчя висипання зустрічаються на декольте та спині.
- Важкий
- Множинні, зливні та болючі вузли та пустули.
Лікування акне
При акне легкого ступеня показані процедури, які покращать прохідність пір і відновлять відтік себуму із сальної залози. Це чистка обличчя, ультразвукова чистка обличчя, саліцилові маски, ензимний пілінг. Правильно підібраний домашній догляд дозволить закріпити результат і перешкоджатиме висипанням.
При акне середнього та вираженого ступеня тяжкості застосовується комбіноване лікування з використанням місцевих засобів та апаратних методів.
Місцеві методи лікування акне
- Пілінги Джесснера PCA Peel - серія пілінгів, розроблена для лікування акне
- Чистки обличчя
- Саліцилові маски
- Ретиноєвий пілінг
- Косметика для домашнього догляду
Апаратні методи при акне
- Фототерапія акне Forever Clear BBL - швидка та ефективна методика, яка дозволяє без медикаментів досягнути ремісії
- Ультразвукове чищення - видаляє ороговілі клітини, очищає пори
- Гідропілінг - вплив лікувальних сироваток з м'якою ексфоліацією
Системні препарати, такі як антибіотики та системні ретиноїди призначаються при тяжкому ступеню перебігу акне. Рішення приймає лікар.
Основне завдання лікування акне - домогтися ремісії, тобто відсутності висипів.
Наслідки відсутності лікування
Ускладнення від відсутності лікування акне зазвичай проявляються у вигляді постакне (рубців або шрамів, які залишаються після запальних елементів на шкірі), а також неоднорідного тону шкіри, іноді пігментації та розширених пір.
Для лікування постакне та розширенихдосі використовують фракційні лазерні шліфування, хімічні пілінги, ретиноєві пілінги.
Догляд за шкірою після лікування
Після досягнення ремісії дуже важливо правильно доглядати шкіру в домашніх умовах.
- Очищення ☀️🌛
- Слід підібрати засіб для очищення шкіри, який досить ефективно очищатиме шкіру, але не пересушуватиме її.
- Корекція ☀️🌛
- Залежно від ступеня тяжкості акне ваш косметолог підбере вам коригувальні сироватки, які наносяться після очищення шкіри. Це може бути ретинол, який зменшує вироблення шкірного сала і кількість ороговілих клітин, покращуючи відтік себуму. Саліцилова кислота або бензоїл пероксид при рясній кількості пустул на шкірі.
- Зволоження ☀️🌛
- Зволоження є обов'язковим етапом догляду за шкірою. Зволожуючий крем при акне повинен мати легку текстуру і не мати комедоногенних властивостей.
- Захист ☀️
- Ультрафіолетові промені у весняно-літній період є пусковим моментом і призводять до загострення акне. Тому важливо використовувати сонцезахисні креми на легкій основі, призначені для жирної та проблемної шкіри.
Основні помилки при виборі косметики при акне
- ℹ️ Економія на засобі для вмивання та очищення шкіри
- Правильно підібраний засіб - це 50% лікування акне! Нерідко увага зосереджена на виборі коригуючого терапевтичного засобу, але якщо неправильно підібрано засіб для вмивання, то це може звести нанівець усі результати лікування.
- ℹ️ Економія на зволожуючому кремі
- Це друга критична помилка. Як правило, після візиту до косметолога ми продовжуємо використовувати той самий зволожуючий засіб, що й до цього. Не виключено, що саме він чи його відсутність і стало причиною висипів та візиту до косметолога. Відсутність правильно підібраного зволоження змушує нашу шкіру саму піклуватися про зволоження, що призводить до посилення вироблення шкірного сала та загострення акне.
- ℹ️ Тоніки, що містять спирт
- Спирт добре очищає шкіру від жирів – це так. Але ліпіди шкірного сала необхідні, щоб захищати поверхню нашої шкіри від сухості та надмірної втрати вологи. Нестача ліпідів шкіри призводить до посиленого синтезу шкірного сала та загострень акне.
Слідуйте рекомендаціям фахівців і ваша шкіра буде чистою та сяючою!