Дієта та акне
Акне, що це?
Акне - це одне з найпоширеніших гормонально-обумовлених запальних захворювань шкіри, яке проявляється у вигляді висипань.
Серед основних причин загострень акне виділяють внутрішні (гормональні зміни, спадковість, захворювання внутрішніх органів та систем) та зовнішні фактори (негативний вплив ультрафіолету та факторів навколишнього середовища, куріння, стрес та неправильні харчові звички).
Взаємозв'язок між дієтою та висипаннями акне?
Незважаючи на те, що взаємозв'язок між загостреннями акне та дієтою не доведений на 100%, останні дослідження показують, що певні продукти можуть бути провокуючим фактором, що у свою чергу провокує висипання акне. Тому, таке поняття як дієта при акне або дієта для очищення шкіри, вже давно узвичаїлося, як серед фахівців так і серед пацієнтів.
Як дієта впливає на акне?
Загалом покращення стану шкіри при лікуванні акне, за допомогою дієти зводиться до чотирьох факторів:
- Поліпшення якості та різноманітності поживних речовин.
- Нормалізація роботи кишечника.
- Нормалізація гормонального фону.
- Підтримка імунітету.
Ми підтримуємо нашу імунну систему, відновлюючи бар'єрну функцію нашого кишечника, підтримуючи мікроорганізми та гормональний фон, а також концентруємось на мікроелементах, запаси яких ми можемо заповнювати з продуктами харчування та за допомогою спеціальних БАДів.
Загострення акне також пов'язані зі стресом, а точніше з виробленням гормону кортизолу, який ще називають гормоном стресу, так як він провокує активну роботу сальних залоз і вироблення шкірного сала, яке закупорює пори і створює ідеальне середовище для розвитку бактерій та запалення.
Якщо інформація здається трохи заплутаною, не хвилюйтеся, в кінці статті вам буде бонус, приклад меню-дієти від прищів.
Пам'ятайте, що правильні харчові звички, вживання норми води в день та якісний сон - три важливі “кити” для очищення шкіри обличчя та покращення стану організму в цілому!
Шкідливі та корисні продукти. А що переважає у вашому раціоні?
Як ми вже визначилися, деякі продукти справді можуть провокувати розвиток акне або посилювати стан шкіри під час акне. Як показують дослідження, це продукти із високим глікемічним індексом (ГІ).
Глікемічний індекс (ГІ) - величина, що відображає рівень підвищення рівня глюкози (цукору в крові) у відповідь на прийом вуглеводів.
Вуглеводи є невід'ємною частиною нашого раціону, оскільки вони забезпечують паливо для мозку та більшості інших органів та м'язів під час будь-яких навантажень. Однак, не всі вуглеводні продукти однакові, деякі з них провокують так звані проблеми зі шкірою.
Вуглеводи з високим глікемічним індексом
- Вуглеводи з високим глікемічним індексом викликають різкий стрибок, а потім зниження рівня цукру в крові, тоді як продукти з низьким глікемічним індексом перетравлюються і засвоюються повільніше. Доведено, що це повільне вивільнення глюкози в кровообіг набагато корисніше для організму – від підвищення рівня енергії до контролю ваги, діабету та інших проблем зі здоров'ям.
Три рівні глікемічного індексу
- Низький: 55 або менше
- Середній: 56-69
- Високий: 70+
Продукти, не рекомендовані під час акне
Продукти з високим глікемічним індексом, які рекомендовано виключити з раціону при акне або обмежити їх вживання для чистої шкіри без висипань:
- пиво;
- хліб (особливо білий);
- солодкі сухі сніданки та каші швидкого приготування;
- картопля;
- білий рис;
- печиво, торти, солодощі;
- чіпси та крекери;
- солодкі газовані напої;
- солодкі фрукти та сухофрукти;
- солодкі йогурти;
- гострі прянощі та спеції.
Продукти, рекомендовані під час акне
На противагу не рекомендованим продуктам при акне, існують продукти рекомендовані для вживання (з середнім та низьким ГІ), це такі продукти як:
- бобові;
- зелені листяні овочі, зелень;
- свіжі овочі та фрукти (у помірній кількості);
- ягоди;
- горіхи;
- насіння льону та кунжуту;
- олії: лляна, кунжутна, рапсова, кукурудзяна, конопляна (з високим вмістом Омега-3 та Омега-6 поліненасичених жирних кислот)
- морепродукти та водорості;
Напої та акне
Всі ми неодноразово чули і необхідність підтримання водного балансу протягом дня, але не всі однаково тлумачать цю інформацію. Коли лікарі та дієтологи говорять про підтримання водного балансу, то мають на увазі чисту воду, яка необхідна нашому організму, а не солодкі газовані напої та пакетовані соки, які вкрай не рекомендовані не тільки при вугровій хворобі, а загалом, для будь-якої людини, яка дбає про здоров'я.
Рекомендовані напої:
- чиста вода (без газу);
- зелений чай;
- свіжі соки (у помірній кількості).
Напої, що не рекомендовані при акне:
- алкогольні напої (особливо з високим вмістом цукру);
- консервовані соки (з вмістом цукру);
- солодкі газовані напої (Coca-cola, Fanta, Sprite тощо).
Наш бонус!
Приклад меню на тиждень при акне
Три варіанти страв на кожен прийом їжі можна комбінувати в будь-якій послідовності!
Сніданок | Обід | Вечеря |
Омлет з цукіні на кокосовому маслі, печінковий паштет, салат з руколи, авокадо та чері+оливкова олія | Крем суп із гарбуза, хліб на заквасці, запечена індичка та овочевий салат+ оливкова олія. | Запечена риба (біла або червона) з бататом, салат маш+черрі та гарбузове насіння+кунжутне масло. |
Каша з кіноа з ягодами та мигдалем+зелений чай. | Бурий рис+ лосось (слабосолені або запечений),салат зі свіжих овочів+оливкова олія. | Тушена телятина з овочами+морс або зелений чай |
Цільнозерновий хліб, авокадо, варене яйце (яйце пашот), салат з руколи та запеченого гарбуза, гарбузове насіння +гарбузове масло. | Гречка з тушкованою печінкою у вершках, салат з вареного буряка з волоськими горіхами+масло виноградних кісточок. | Запечена індичка з овочами та нешліфований рис+оливкова олія. |
Подібна схема збалансованого харчування буде ефективна не тільки при лікуванні вугрової висипки, для нормалізації роботи сальних залоз та для покращення загального стану шкіри, але й для очищення організму від шлаків та токсинів, підтримки необхідного рівня глюкози та холестерину.
Комплексне лікування акне
Пам'ятайте, щоб позбутися акне та досягти стійкої ремісії, необхідно використовувати комплексний підхід, який включає збалансоване харчування при акне з низьким глікемічним індексом, дотримання питного режиму та режиму сну, правильний догляд за шкірою обличчя та лікування підібране кваліфікованим спеціалістом.
Для того, щоб скласти адаптовану схему лікування саме для вас, необхідно записатися на прийом до дерматолога, тому що акне вимагає саме дерматологічного лікування. Лікар зможе підібрати не тільки комфортну схему лікування за допомогою професійних процедур, таких як пілінги, лікування акне BBL та лазерні шліфування, але й скласти оптимальну схему домашнього догляду, що в сумі допоможе вам позбутися висипань на обличчі та покращити свій емоційний стан.
Більш інформації про акне, способи лікування та порад ви знайдете за посиланням:
Література
Glycemic Index Research and GI News, The University of Sydney.