Ласкаво просимо в Venus Clinic, Київ!
Часи роботи
10:00 - 18:00 | пн -нд
Contact phone+38044 537 0806
Send WhatsappSend TelegramSend Viber
Запис онлайн
Мелазма на щоках у жінки

Мелазма: опис, причини, лікування і прогноз

Мелазма, melasma - порушення пігментації шкіри обличчя з підвищенням утворення меланіну з найбільш частою локалізацією у верхній частині щік, переніссі, на лобі, верхній губі. Може зустрічатися у 50% жінок під час вагітності.

Опис

Мелазмою частіше страждають жінки, ніж чоловіки; з'являється у віці між 30-40 роками. Обличчя із смуглявішою шкірою або хорошою реакцією на сонці (які добре засмагають) мають велику схильність. Найчастіше локалізується у верхній частині щік, переніссі, на лобі, верхній губі; може зустрічатися у 50% жінок під час вагітності. Мелазма темніє під сонячними променями або будь-якими іншими джерелами ультрафіолетового випромінювання - солярії.

Мелазма на обличчі
Мелазма має симетричне розташування на обличчі, межі не чіткі.

Мелазма також відома, як "маска вагітності" - хлоазма.

Відмінність мелазм  від хлоазми

При мелазмі, на відміну від хлоазми, пігментні плями можуть з'являтися у людей у будь-якому віці, незалежно від статевої приналежності. Пігментні плями, що виникають в результаті сонячного опромінення, - сонячна форма (Мelasma solare), при патологіях печінки - печінкова форма мелазми (Мelasma hepatica), що відрізняється від інших локалізацією пігментних плям в основному на бічних поверхнях шиї, відсутністю чітких меж і нерідко - сіточкою телеангіектазій. Дивіться детально видалення судин лазером.

Мелазма має тенднцію змінювати насиченість пігментації впродовж року. Під час підвищеної активності сонця, пігментні плями мають більше насичений відтінок і чіткі контури, в порівнянні з ділянками шкіри, не ураженими мелазмой. У осінньо-зимовий період вплив ультрафіолету сонячних променів не так виражений, тому пігментні плями стають блідими, менш помітними, не мають такої вираженої межі між не ураженими мелазмой ділянками шкіри.

Причини мелазми

Провідну роль в розвитку мелазми відводять генетичній схильності.

Пусковим чинником може бути:

  • Вагітність - нерідко патологія регресує впродовж декількох місяців після пологів
  • Гормональні контрацептиви також можуть викликати мелазму, але проте гормональна терапія в період менопаузи не призводить до появи мелазми.
  • Тривале перебування на сонці або в солярії
  • Косметичні засоби, що містять фотосенсибілізатори

Прогноз

Можлива зворотна регресія мелазми через декілька місяців після пологів або припинення годування грудьми. Проблема мелазми в тому, що вона досить повільно піддається лікуванню і вимагає тривалого кваліфікованого лікарського спостереження.

Профілактика

Потрібне застосування сонцезахисних фільтрів широкого спектру. Оптимальне використання SPF 30 і вище. Сонцезахисний крем повинен наноситися щодня, незалежно від того виходить людина на вулицю або ні. Добре лікується також відбілювальними кремами або рецептурними препаратами.

Лікування мелазми

  1. Відміна гормональних контрацептивів, якщо жінка їх приймає є важливим моментом в лікуванні мелазми.
  2. Уникати прийому лікарських препаратів, харчових добавок і харчових продуктів тих, що мають фотосенсебілізуючу дію.
  3. Нанесення сонцезахисних засобів круглий рік. Сонцезахисні креми мають бути широкого спектру захисту - UVB + UVA.
  4. Не використовувати потужні засоби (частенько використовуються для лікування і профілактики акне), що очищають шкіру.
  5. Дотримуватися обережності при застосуванні косметики, що містить ретиноїди, α-гідроксікислоти, β-гідроксікислоти (AHA, ВНА). Потрібна консультація фахівця.
  6. Уникати пересушування шкіри, оскільки шкіра виробляє свій власний SPF.
  7. Застосування косметичних засобів, що пригнічують меланогенез :
    • гідрохінон (застосування заборонене в Європі, протипоказаний під час вагітності і годування)
    • койева кислота
    • азелаїнова кислота (може застосовуватися під час вагітності)
    • Місцеві кортикостероїди - дають досить швидкий клінічний ефект, особливо у випадках, коли поява мелазми пов'язана із запальними явищами в шкірі.
    • Місцеві ретиноїди (протипоказані під час вагітності).
  8. Відлущуючі методики:
    1. Хімічні пілінги (проводити повинен тільки лікар, оскільки необхідно дотримуватися певного реабілітаційного режиму):
    2. Мікродермабразія. Недолік - нерівномірність дії по глибині. Прийнятніше лазерні пілінги з регульованою глибиною.
    3. Фотоомолодження. Якщо патологія носить змішаний тип, то кращі результати покаже комбінація поверхневого ербієвого лазерного пілінгу з фракційним омолодженням ербієвим лазером. Або комбінація фотоомолодження BBL з фракційним ербієвим омолодженням шкіри.
    4. Лазерні пілінги - перевагу слід віддавати "холодним лазерам" - ербієвим лазерам (Er:YAG 2940 нм). Процедура MicroLaserPeel. Хороший ефект буде досягнутий при епідермальному типі мелазми. Лазери з вираженою коагуляцією (прогріванням), такі як СО2-лазер, неабляційні фракційні лазери, нерідко самі є причиною гіперпігментації. Це один з можливих побічних ефектів. CO₂ лазер Intenz компанії має параметри для лікування мелазми.
    5. Фракційне омолодження. У разі, якщо патологія має дермальну локалізацію, кращі результати будуть досягнуті фракційною шліфовкою, оскільки можливе фракційне руйнування пігменту, що залягає глибоко в даному випадку і, в других, лікування поєднуватиметься з МікроФенестрацією - утворенням мікроканалів, через які пігмент легко виводитиметься з глибоких шарів (дерми, сосочкового шару).
    6. Новинка - лазер HALO - перший гібридний фракційний лазер дозволяє в одну процедуру впливати на різні рівні залягання пігменту - на дермальний, глибоко залягаючий пігмент і епідермальний, поверхневий пігмент.
  9. Методики, що руйнують пігмент - фотоомолодження. Ці методики на сьогодні є кращим вибором для корекції пігментних утворень, оскільки дозволяють руйнувати пігмент без порушення цілісності шкіри. Недоліком є складність видалення глибоко залягаючих пігментних плям (дермальна форма мелазми).
  10. Пероральный прийом проантоціанідинів. Проантоціанідини (proanthocyanidin, проціанідини) є природним компонентом і дозволяють добитися добрих результатів, як в монотерапії, так і в комбінації з іншими методами лікування. Будуть незамінними у разі непереносимості інших препаратів.
  11. Пероральный прийом суперосиддисмутази (GliSODin) дозволяє у 2-3 рази підвищити ефективність лікування мелазми в комбінації з іншими методами лікування.

Прогноз

Ефект лікування мелазми досягається повільно. Повного позбавлення від мелазми вдається добитися лише в 30% випадків. У інших випадках досягається стійка ремісія, але при контакті з сонцем або зі зміною гормонального фону можлива регресія симптомів.

Вам буде цікаво

PCA Peel пілінг Джесснера

PCA Peel - пілінг Джесснера

PCA Peel пілінг Джесснера - керовані пілінги, що самонейтралізуються, є різновидом модифікованих поліпшених…

Будова нігтя

Ніготь - будова

Ніготь - це похідна епідермісу, подібно до волосся складається з кератину, холестерину…

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це вірусна інфекція, викликана вірусом папіломи людини,…