Ласкаво просимо в Venus Clinic, Київ!
Часи роботи
10:00 - 18:00 | пн -нд
Contact phone(044) 537 0806
Send WhatsappSend TelegramSend Viber
Запис онлайн
дівчина

Гіпертрихоз: причини, симптоми і лікування

Гіпертрихоз - це рідкий синдром, який характеризується надмірним зростанням волосся на будь-якій ділянці тіла людини.

Гіпертрихоз можна сплутати з гірсутизм. Гірсутизм - це більш поширена патологія, коли у жінок росте грубе волосся в тих місцях, де зазвичай росте волосся у чоловіків, наприклад, на підборідді (див. Докладно нижче).

Причини гіпертрихозу

Існує безліч теорій про причини гіпертрихозу, що свідчить про недостатнє вивчення цієї проблеми.

Вроджений гіпертрихоз може передаватися у спадок. Мабуть, він викликається тим, що гени, що стимулюють ріст волосся, стають аномально активними. У більшості людей гени, які викликали рясний ріст волосся у самих ранніх предків людства, зараз неактивні, тому що людям не потрібно покриватися волоссям, щоб залишатися в теплі.

У людей з вродженим гіпертрихозом ці гени активізуються ще в утробі матері. До сих пір невідома причина цього захворювання. Є деякі дані на користь того, що вплив лікарських препаратів, таких як миноксидил, внутрішньоутробно може привертати до вродженому генералізованному гіпертрихозу. [2]

препубертатний гіпертрихоз пов'язаний з підвищенням рівня чоловічого статевого гормону у деяких пацієнтів.

Однак у надбаного гипертрихозу, який розвивається пізніше в житті людини, є цілий ряд можливих причин. Причини включають:

 • недоїдання
 • неправильне харчування або деякі розлади харчової поведінки, наприклад нервова анорексія
 • деякі ліки і медикаменти, наприклад, препарати для росту волосся, деякі імунодепресанти і андрогенні стероїди
 • рак і мутація клітин
 • аутоімунні та інфекційні захворювання, що вражають шкіру.
 • Іноді гіпертрихоз може бути спровокований захворюванням під назвою "золотиста порфірія" (porphyria cutanea tarda), при якому шкіра надзвичайно чутлива до ультрафіолетового випромінювання.

Якщо гіпертрихоз з'являється на певних ділянках нашого тіла, то причиною цього може бути хронічні захворювання шкіри, такі як простий лишай, який супроводжується періодичним висипанням, сверблячкою і почісуванням на певній ділянці шкіри. Підвищене кровопостачання (судинне) в одній конкретній області тіла також може бути причиною цього стану. Іноді симптоми гіпертрихозу з'являються в області, де хтось носив гіпсову пов'язку.

Медикаментозний гіпертрихоз

Лікарські препарати найчастіше викликають набутий генералізований гіпертрихоз.

 • Антибіотики, такі як стрептоміцин
 • Протизапальні препарати, такі як беноксапрофен і кортикостероїди
 • Сосудорозширюючі препарати (діазоксид, миноксидил, простагландин Е1)
 • Січогінні (ацетазоламід)
 • Протисудомні препарати (фенітоїн)
 • Імунодепресанти (циклоспорин, микофенолат мофетіл)
 • Псорален (метоксипсорален, тріметілпсорален)
 • Антисептичні засоби (гексахлорбензол)
 • Хелатори (пеніциламін)
 • Інтерферон-альфа
 • Фенотерол
 • Інгібітори EGFR (цетуксимаб, панітумумаб, ерлотиніб, гефітиніб)

Хоча винуватцем зазвичай є медикаменти, придбаний генералізований гіпертрихоз також може спостерігатися при травматичних ушкодженнях головного мозку, ювенільному гіпотиреозі, ювенільному дерматоміозиті, акромегалії, недостатньому харчуванні і пізньої ВІЛ-інфекції.

Симптоми

Основним симптомом гіпертрихозу є наявність волосся в більшій кількості, ніж зазвичай для віку, раси і статі людини. Волосся також можуть з'являтися в незвичайних місцях.

Не все волосся, що з'являється при гіпертрихозі, однакове. При гіпертрихозі можуть з'являтися три різних типи волосся:

Лануго

Лануго представляє собою довге, тонке і дуже м'яке волосся. Вони зустрічаються на тілі новонародженої дитини. Волосся лануго, як правило, не має пігменту і зазвичай випадає через кілька тижнів після народження. У людей з гіпертрихозом волосся лануго залишатимуться доти, поки їх не видалять.

Пушкове волосся

Пушкове волосся (велус) зазвичай коротке, м'яке і слабо пігментоване. Це волосся може з'являтися по всьому тілу, за винятком ділянок, де немає волосяних фолікулів, таких як слизові оболонки, підошви ніг і долоні.

Довге волосся

Довге волосся - найтемніше з трьох типів волосся. Довге волосся зазвичай товсте, грубе і довге. Його зростання обумовлене статевими гормонами і зазвичай воно зустрічається на обличчі, під пахвами і паху.

У жінок з гірсутизмом довге волосся часто з'являється на обличчі, спині, руках і грудях.

З віком вираженість симптомів гіпертрихозу може збільшуватися або зменшуватися.

Типи гіпертрихозу

Існує безліч типів гіпертрихозу, які класифікуються в залежності від того, як і коли у людини розвивається це захворіння.

Вроджений ланугіноз

Тонкі волоски лануго з'являються у плода, як зазвичай, але не зникають після народження. Замість цього волосся продовжують надмірно рости на різних ділянках тіла протягом усього життя людини.

Вроджений гіпертрихоз

Замість того, щоб народитися з волоссям лануго або велус, дитина може мати довге волосся при народженні, яке росте протягом всього його життя. У хворих людей часто бувають густе, повністю пігментоване волосся, що покриває все тіло, включаючи обличчя.

Набутий гіпертрихоз

Набутий гіпертрихоз розвивається пізніше в житті. Він багато в чому повторює вроджений гіпертрихоз. Волосся може бути лануго, велус або довге волосся, воно може з'являтися невеликими ділянками або по всьому тілу.

Невоїдний гіпертрихоз

Надмірний ріст волосся на одному або декількох ділянках шкіри. Типовий приклад - дуже масивна і кущиста монобров, також відома як однобріввя.

Гірсутизм

Гірсутизм часто помилково приймають за гіпертрихоз. Гірсутизм зустрічається у 10% жінок. Гірсутизм - це термін, що відноситься до жінок, у яких з'являються грубе довге волосся в типово чоловічих зонах розподілу росту волосся, наприклад, на підборідді і груді. У жінок гірсутизм часто розвивається через гормональний дисбаланс.

Лікування

Для довгострокового лікування рекомендовано перманентні методи епіляції: електроепіляція або лазерна епіляція.

Лазерна епіляція при гіпертрихозі

Лазерна епіляція є методикою вибору при гіпертрихозі завдяки своїй високій ефективності і безпеці. Під дією лазера вибірково руйнуються цибулини волосся і волосся назавжди припиняє рост в цій зоні. Лазерну епіляцію проводять навіть дітям, завдяки високій ефективності і безпеці. Найбільш частими зонами епіляції при гіпертрихозі є:

 1. Лазерна епіляція рук
 2. Лазерна епіляція ніг
 3. Лазерна епіляція спини
Гіпертрихоз на руках - епіляція лазером
Гіпертрихоз на руках добре піддається лікуванню. Лазерна епіляція є оптимальним вибором.

Електроепіляція

Електроепіляція менш популярна, ніж лазерна епіляція, але анітрохи не поступається за своєю ефективністю лазерній. До недоліків електроепіляції можна віднести болючість процедури, високий ризик ускладнень в порівнянні за лазерною. Електроепіляція є єдиним методом у випадках низького вмісту меланіну у волоссі, що робить неможливим видалити волосся лазером, а саме при:

 • пушкове волосся
 • лануго
 • сивий волос

Профілактика гіпертрихозу

Оскільки причини гіпертрихозу остаточно не відомі, то складно говорити про повноцінну профілактику гіпертрихозу. Тим не менш, деякі люди можуть знизити ризик розвитку деяких видів придбаного гіпертрихозу, якщо уникатимуть:

 • деяких імунодепресантів
 • андрогенних стероїдів
 • препаратів для росту волосся

Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря, перш ніж скасовувати прийом препаратів що були назначені лікарем!

Використані джерела
 1. Hypertrichosis, www.medscape.com
 2. Kaler SG, Patrinos ME, Lambert GH, Myers TF, Karlman R, Anderson CL. Hypertrichosis and congenital anomalies associated with maternal use of minoxidil. Pediatrics. 1 987 Mar; 79 (3): 434-6.

Вам буде цікаво

Ретинол (вітамін А) структура

Ретинол (вітамін А)

Ретинол - це вітамін А, жиророзчинний вітамін, який бере участь у багатьох…

Будова нігтя

Ніготь - будова

Ніготь - це похідна епідермісу, подібно до волосся складається з кератину, холестерину…

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це вірусна інфекція, викликана вірусом папіломи людини,…