Ласкаво просимо в Venus Clinic, Київ!
Часи роботи
10:00 - 18:00 | пн -нд
Contact phone+38044 537 0806
Send WhatsappSend TelegramSend Viber
Запис онлайн
дівчина, гірсутизм, волосся на губі

Гірсутизм: причини, симптоми і лікування

Гірсутизм (hirsutism) - це стан у жінок, що призводить до надмірного росту темного або грубого волосся за чоловічим типом - на обличчі, грудях і спині.

Гірсутизм слід відрізняти від гіпертрихозу (див. нижче). При гірсутизмі надмірний ріст волосся часто виникає через надлишок чоловічих гормонів (андрогенів), в першу чергу тестостерону.

Жінкам, які бажають вилікувати гірсутизм, доступні методи самодопомоги та ефективні способи лікування.

Симптоми

Основні симптоми гірсутизму - це жорстке або темне волосся на тілі, що з'являються там, де у жінок зазвичай немає волосся - в основному на обличчі, грудях, нижньої частини живота, внутрішньої поверхні стегон і спини. Думки людей про те, що вважається надмірним, а що ні, сильно розходяться.

гірсутизм - волосся на обличчі у жінки
Спадковий гірсутизм у пакистанській жінки. Джерело - emedicine.medscape.com

Коли високий рівень андрогенів викликає гірсутизм, з часом можуть з'явитися і інші ознаки - цей процес називається вірилізацією. Ознаки вірилізації можуть включати в себе:

  • Зниження голосу
  • Облисіння
  • Акне
  • Зменшення розміру грудей
  • Збільшення м'язової маси
  • Збільшення клітора

Коли звернутися до лікаря?

Якщо ви вважаєте, що у вас занадто багато грубого волосся на обличчі або тілі, обговоріть з лікарем варіанти лікування.

Надлишок волосся на обличчі або тілі часто є симптомом основної медичної проблеми. Зверніться до лікаря, якщо протягом декількох місяців у вас спостерігається сильний або швидкий ріст волосся на обличчі або тілі, або ознаки вірилізації. Вас можуть направити до лікаря, який спеціалізується на гормональних порушеннях (ендокринолог), порушеннях функції статевих органів (гінеколог) або проблемах шкіри (дерматолог). Не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням - зверніться до лікаря!

Причини

Гірсутизм досить поширена проблема і зустрічається у 10% жіночого населення. Причинами гірсутизму можуть бути:

  • Синдром полікістозних яєчників. Це захворювання, яке часто починається в період статевого дозрівання, викликає дисбаланс статевих гормонів. З роками синдром полікістозних яєчників може поступово привести до надлишкового росту волосся, нерегулярних менструацій, ожиріння, безпліддя і іноді до множинних кіст яєчників.
  • Синдром Кушинга. Спостерігається, коли в організмі підвищується рівень гормону кортизолу. Він може розвинутися через те, що ваші наднирники виробляють занадто багато кортизолу або внаслідок тривалого прийому ліків, таких як преднізолон.
  • Вроджена гіперплазія надниркових залоз. Це спадкове захворювання характеризується аномальним виробленням стероїдних гормонів, включаючи кортизол і андрогени надниркових залоз.
  • Пухлини. У рідкісних випадках гірсутизм може бути викликаний андроген-активною пухлиною в яєчниках або надниркових залозах.
  • Медикаментозний гірсутизм. Деякі ліки можуть викликати гірсутизм. До них відносяться міноксидил (Minoxidil, Rogaine); даназол, який використовується для лікування жінок з ендометріозом; тестостерон (Androgel, Testim) і дегідроепіандростерон (DHEA). Якщо ваш партнер використовує засоби місцевого застосування, що містять андрогени, ви також можете постраждати від контакту шкіра-до-шкірі.

Часто гірсутизм виникає без встановленої причини.

Фактори ризику

На ймовірність розвитку гірсутизму можуть впливати кілька чинників, в тому числі:

  • Сімейний анамнез. Деякі захворювання, що викликають гірсутизм, включаючи вроджену гіперплазію наднирників і синдром полікістозних яєчників, передаються у спадок.
  • Етнічна приналежність. Жінки середземноморського, близькосхідного і південно-азіатського походження мають більше волосся на тілі без встановленої причини, ніж інші жінки.
  • Ожиріння. Ожиріння викликає підвищене вироблення андрогенів, що може погіршити гірсутизм.

Ускладнення

Гірсутизм може викликати емоційні переживання. Деякі жінки соромляться того, що у них є небажане волосся. У деяких розвивається депресія. Крім того, хоча гірсутизм не викликає фізичних ускладнень, основна причина - гормональний дисбаланс - може їх викликати.

Якщо у вас гірсутизм та нерегулярні місячні, у вас може бути синдром полікістозних яєчників, який може перешкоджати фертильності. Жінки, що приймають певні ліки для лікування гірсутизму, повинні уникати вагітності через ризик вроджених дефектів.

Лікування гірсутизму

Лікування гірсутизму поділяють на патогенетичне - усунення причини і симптоматичне - боротьба з проявами, тобто з небажаним волоссям. Патогенетичне лікування призначає лікар. Воно буде індивідуальним у кожному окремому випадку. Для симптоматичного лікування використовують методи перманентної епіляції: лазерну епіляцію і електроепіляцію.

Лазерна епіляція при гірсутизмі

Лазерна епіляція при гірсутизмі є найбільш ефективним і безпечним методом. Завдяки впливу лазера відбувається руйнування цибулини волосся і ріст волосся припиняється. Лазер впливає селективно на волосся, тому процедура безпечна для оточуючих тканин і організму в цілому.

Гірсутизм - лазерна епіляція
Радикальним методом видалення волосся при гірсутизмі є лазерна епіляція.

Електроепіляція

Електроепіляція також відноситься до перманентних методів видалення небажаного волосся, як і лазерна епіляція. Перевагою електроепіляції є те, що вона може виконуватися по світлому і сивому волоссю, на відміну від лазера. До негативних моментів відносять дискомфорт підчас процедури, високий ризик ускладнень, таких як рубцювання.

Тимчасові методи видалення волосся

В якості тимчасового і короткострокового вирішення проблеми гірсутизму використовують: воскову депіляцію, шугарінг, видалення волосся нитками, креми для депіляції в домашніх умовах, креми що уповільнюють зростання волосся, гоління і т.д .. Через деякий час ріст волосся відновлюється.

Профілактика

Гірсутизм, як правило, не піддається профілактиці. Але схуднення при надмірній вазі може допомогти зменшити прояви гірсутизму, особливо якщо у вас синдром полікістозних яєчників.

Використані матеріали
  1. Hirsutism, www.mayoclinic.org
  2. Hirsutism, www.emedicine.medscape.com

Вам буде цікаво

Ретинол (вітамін А) структура

Ретинол (вітамін А)

Ретинол - це вітамін А, жиророзчинний вітамін, який бере участь у багатьох…

Будова нігтя

Ніготь - будова

Ніготь - це похідна епідермісу, подібно до волосся складається з кератину, холестерину…

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це вірусна інфекція, викликана вірусом папіломи людини,…