
Врослий волос: причина і лікування
Врослий волос - вростання вільного краю волоска в шкіру з подальшим формуванням ущільнення (запалення); можливий розвиток гіперпігментації і рубцювання.
Синоніми: псевдофолікуліт, Pseudofolliculitis barbae.
Чому вростає волосся?
Кожна людина хоч би один раз в житті стикалася з проблемою врослого волосся. Головною причиною є гоління. Зустрічається у людей з жорстким, в'юнким волоссям, найчастіше у людей з темними типами шкіри, оскільки такі люди генетично мають жорстке і в'юнке волосся. Після збривання, вільний край жорсткого в'юнкого волоса може згинатися, змінюючи напрям зростання і вростати в шкіру, утворюючи ущільнення. Ущільнення є запальним інфільтратом навколо волоса, який може запалюватися.
Як виглядає вросле волосся?
Ось так виглядає вросле волосся у різних стадіях формування.

3 – волосинка самостійно вийшла на поверхню шкіри.
4 - запалене вросле волосся, яке вже не зможе самостійно вийти на поверхню шкіри - потрібне втручання та видалення врослого волосся.
Де з'являється врослий волос?
З'являється вросле волосся після гоління. Часто зустрічаються на шиї у чоловіків, в пахвових ямках і в зоні бікіні, оскільки в цих зонах волоски жорсткіше і в'ються. У зоні бікіні зустрічаються у 99% людей.

У зоні бікіні волоски мають особливості будови, як правило це жорстке і в'юнке волосся. Часте гоління і постійне травмування шкіри нижньою білизною призводить до тривалого запалення або роздратування в цій зоні.
Вросле волосся у чоловіків

Ускладнення при врослому волосі
Вросле волосся викликає запалення, яке проявляється у вигляді набряку, почервоніння і ущільнення шкіри. Запалення в шкірі може привести до появи пігментних плям при контакті з сонцем. Особливо часто виникають пігментні плями в зоні бікіні. Відвідуючи солярій або приймаючи сонячні ванни на пляжі ми постійно збриваємо волосся. Вросле волосся + запалення + сонячні промені можуть привести до появи пігментації в зоні бікіні. Такі пігментні плями можуть зберігатися тривалий час, як правило, проходять самостійно впродовж року.
Acne keloidalis Nuchae
Келоїдоподібне акне зустрічаються у афро-американців і характеризуються фолікулярними папулами і ущільненнями на потиличній зоні волосистої частини голови. Це може призводити до формування келоїдних рубців. На ранніх етапах ділянки з врослими волосками добре помітні і лазерна епіляція найбільш ефективна в цьому періоді. Врослий волосок, як чужорідне тіло, з часом викликає зміни в шкірі, що призводять до зменшення зростання і формування рубців в ураженій зоні. Лікування келоїдоподібного акне можна розділити на два напрями: корекція вже наявних рубців шкіри і профілактика появи нових. Ефективним методом при акне келоїдаліс є лазерна епіляція. Основна мета лазерної епіляції у такому разі - зруйнувати врослий волосок і уповільнити або припинити зростання нових волосків, що зменшить появу нових рубців. Прогноз при келоїдоподібному акне сприятливий при своєчасно поставленому діагнозі і своєчасно початому лікуванні.
Лікування при проблемі врослого волосся
- Лазерна епіляція, як найбільш радикальний метод лікування. Після лазерної епіляції зростання волосся повністю припиняється і пацієнт позбавляється від проблеми вростання волосся назавжди.
- Креми для профілактики врослого волосся видаляють надлишок рогових клітин і покращують прохідність пори шкіри, щоб волосу легше було вийти на поверхню. Для цього в креми додають фруктові кислоти (молочна, яблучна, лимонна, койева и.д.), які видаляють надлишок рогового шару і відростаючий волосок вільно виходить з пори.
- Восковая депіляція рідко призводить до вростання волосків, тому багато фахівців рекомендують робити воскову депіляцію, замість гоління в зонах, де є схильність до вростання волосся.
Якщо волос вріс в шкіру: лікування в домашніх умовах
При проблемі врослого волосся краще звернутися до фахівця - дерматолога.
- Під час гоління стежите, щоб напрям рухів був проти зростання волосся, тоді волос буде "загострений" в правильному напрямі. Не притискуйте бритву сильно щільно до шкіри. Вірогідність вростання буде нижча.
- Рясно змочите і шкіру і волосся перед голінням, нанесіть пом'якшувальний крем для гоління. Це робить волос еластичнішим і може понизити ризик вростання волосся.
- Перед голінням зробіть скрабування зони передбачуваного гоління. Це допоможе видалити надлишок рогових клітин на поверхні шкіри і понизить вірогідність появи врослого волосся.
- Якщо є запалений горбик і волос просвічується крізь шкіру, то можна спробувати видалити волос пінцетом. Рясно протріть шкіру і пінцет розчином хлоргексидину. Спробуйте захопити волос пінцетом і акуратно його вирвати. Не використайте для цих цілей ножиці або кусачки, оскільки їх гострі краї можуть розрізати волос і дрібні шматочки залишаться в шкірі. Ранку обробіть хлоргекседином або йодом.
- Аплікація розчину оцту. Необхідно розвести 1 частину столового оцту з однією частиною води. Намочіть спонж і зробіть примочку впродовж 10 хвилин. Потім протріть досуха оброблену ділянку шкіри. Розчин оцту має антибактеріальну дію і відлущує ороговілі клітини з поверхні шкіри, подібно до кремів для профілактики вростання волосся. УВАГА: не робіть примочку більше 10 хвилин, не накладайте поліетиленову плівку і тому подібне поверх примочки. Це може викликати опік.
- Саліцилова кислота також може використовуватися для протирання врослого волосся. Вона має антибактеріальну і відлущувальну дію.
Часті питання
Що буде, якщо не видалити вросле волосся?
Вросле волосся є стороннім об'єктом, якщо вростає в шкіру. Це призводить до запалення. Самостійно наш організм не здатний позбутися врослого волосся, тому на його місці сформується рубець, а також може розвинутися пігментація. Тому вросле волосся підлягає видаленню.