Ласкаво просимо в Venus Clinic, Київ!
Часи роботи
10:00 - 18:00 | пн -нд
Contact phone+38044 537 0806
Send WhatsappSend TelegramSend Viber
Запис онлайн
жінка, старіння шкіри

Хроностаріння шкіри – вікове старіння

Хроностаріння шкіри - фізіологічний процес вікового старіння шкіри, внаслідок вікових змін в організмі, пов'язаний із генетичними і гормональними змінами.

Зміст

Шкіра, є найбільшим органом нашого організму, тому всі процеси, що протікають у нашому організмі, відображаються зовні на стані шкіри. Вікові процеси в організмі не є винятком.

Причини старіння шкіри

Старіння шкіри умовно поділяють на старіння під дією зовнішніх факторів та внутрішньо старіння (хроностаріння).

Зовнішні фактори старіння

До провідних зовнішніх факторів старіння відносять фотостаріння, вплив токсинів забрудненого повітря, хімічних факторів та нікотину. Із перелічених зовнішніх факторів старіння шкіри провідну роль відводять фотостарінню шкіри.

дівчина, обличчя, шкіра

Фотостаріння вважають основною причиною старіння шкіри. Вважається, що на 70-80% старіння шкіри обумовлено фотостарінням. Фотостаріння – накопичувальний процес пошкодження та старіння шкіри під дією ультрафіолетових променів у складі сонячного випромінювання. Докладніше читайте - Фотостаріння шкіри. Методи корекції фотостаріння викладені у розділі Фотоомолодження.

Куріння також відіграє важливу роль у старінні шкіри. У дерматології запроваджено поняття "шкіра курця", яке описує зміни шкіри. Детально читайте в Куріння та шкіра.

Внутрішні причини старіння

Не існує єдиної теорії старіння організму. Думки вчених поділяються. Кожна теорія має свої вагомі аргументи.

Генетичне старіння

Прихильники теорії генетичного старіння стверджують, що зміни в організмі запрограмовані в нашому генетичному коді, який "включає" різні програми у різні періоди життя. Численні дослідження намагаються виявити першопричину, так званий ключовий ген старіння.

Тіломери та старіння клітини

Тіломіри зробили бум у генетичній теорії старіння організму. Інтерес не згасає досі.

інфографіка, тіломір та старіння клітини
Тіломіри є ланцюжками-закінченнями на хвостиках ДНК клітин всього живого, починаючи від рослин, закінчуючи людиною.

Згідно з дослідженнями, клітина при кожному діленні втрачає частину тіломіру. Це зумовлює вік клітини. При досягненні критичної кількості тіломірів клітина втрачає можливість ділитися та вмирає. Цю гіпотезу висунув російський учений А. М. Оловніков у 1971 році, а у 2009 році було присуджено Нобелівську премію австралійській вченій Елізабет Блекберн.

хромосома, укорочення тіломірів з віком
З кожним розподілом клітина втрачає кілька нуклеотидів, що призводить до скорочення тіломірів. Довжина тіломірів визначає вік клітини.

Дослідження тіломірів викликало появу спеціальних методів дослідження для вимірювання їх довжини, а також продуктів для подовження тіломірів. За подовження тіломірів відповідає фермент організму тіломераза. У деяких клітинах організму тіломераза активна і забезпечує "вічне" життя клітин. У нормі тіломераза забезпечує безмежне ділення статевих клітин, тому вони не схильні до старіння. Препарати, які активують тіломеразу так і не набули статусу фармацевтичних препаратів через відсутність переконливої ​​доказової клінічної бази. Тому вони є БАДами і здебільшого це рослинні екстракти.

Магічне число 52 - межа Хейфліка

Саме стільки разів може ділитися більшість клітин організму людини. Після чого клітина припиняє своє існування. У науці це отримало назву Межа Хейфліка (Hayflick limit) на прізвище вченого, який відкрив цей феномен у 1961 році. Це відкриття породило глибше вивчення ролі тіломірів.

межа Хейфліка, інфографіка, ділення клітин, хромосоми, тіломіри
В організмі людини одна клітина може пройти від 50 до 70 поділів залежно від органу, в якому вона знаходиться. Це межа поділу клітин – межа Хейфліка. У міру поділу тіломіри хромосом коротшають, що характеризує вік клітини.

Гормональне старіння

Ця теорія пов'язує зміни в організмі із зменшенням синтезу гормонів. Внаслідок чого клітини втрачають здатність до самовідтворення. Багато уваги приділяється статевим гормонам. Дослідження показали, що замісна гормональна терапія статевими гормонами не продовжує тривалість життя, але може суттєво покращити якість життя.

При зниженні рівня статевих гормонів шкіра втрачає тургор, стає сухою. Замісна гормональна терапія покращує ці показники, але, на жаль, не уповільнює старіння.

Література

  1. HAYFLICK L, MOORHEAD PS. Serial cultivation of human diploid cell strains. Exp Cell Res. 1961 Dec;25:585-621. doi: 10.1016/0014-4827(61)90192-6. PMID: 13905658.
  2. Capper R, Britt-Compton B, Tankimanova M, Rowson J, Letsolo B, Man S, Haughton M, Baird DM. Натура telomere fusion і визначення critical telomere length in human cells. Genes Dev. 2007 Oct 1;21(19):2495-508. doi: 10.1101/gad.439107. PMID: 17908935; PMCID: PMC1993879.

Вам буде цікаво

Себорейний кератоз

Себорейний кератоз

Себорейний кератоз, Seborrheic keratosis - доброякісне новоутворення шкіри у вигляді нашарувань від…